سخنان ناب:
اگردلشان دنبال امریکا و غیرامریکاست اعتمادنمیکنم.همه درست انتخاب کنند.
امام خامنه اي:وقتی باانقلاب وامام بیعت می‌کنید، انگار با پیغمبربيعت کرده‌اید.
تا کسی از اصالتها گفت، فوراً نگوینددارد تندروی میکند یا افراطی‌گری میکند
امام خامنه اي :نفوذ جریانی در ملت،بوسیله پول وجاذبه‌های جنسی
امام خامنه ای:مرگ بر امریکا دارای پشتوانه ی قوی عقلانی و منطقی
امام خامنه ای: عده ای سعی نکنند چهره امریکا را بزک کنند
امام خامنه ای:ارتباط و مذاکره با امریکا هم خیانت و هم حماقت است
امام خمینی (ره): سازش با شرق و غرب خودباختگی و خیانت به اسلام است
بعضی‌ها کارفرهنگی درداخل دانشگاه راباکنسرت واردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند

مردم بی دفاع و قیمت های درنده! (نشریه355)

on . ارسال شده در اصل هشتم(مقالات)

مـردم بی دفـاع  و قیمـت های درنـده!
 در اوج فشارها و مشکلات فراوانی که در عرصه ی اقتصادی، بر مردم وارد می شود، سوء استفاده ی برخی تجار و فروشندگان و عدم نظارت و برخورد دولت با آنان، به یک معضل مهم و جدی تبدیل شده است.
  طی ماه های اخیر، افزایش بی رویه ی نرخ دلار، باعث شده است که بسیاری از تولیدکنندگان و کارخانه های تولیدی، به دلیل (یا بهانه ی) کمبود و گرانی مواد اولیه، اقدام به افزایش دو تا سه برابری قیمت محصولات خود کنند و بسیاری از مردم که برای خرید مایحتاج خود به بازار مراجعه می کنند با وضعیتی مواجه می شوند که حتی اجناس داخلی نیز با قیمت‌های بالا و غیرواقعی به فروش می‌رسند و این در حالی است که اگر نسبت به قیمت این اجناس اعتراضی شده یا درخواست تخفیف از سوی مشتری مطرح شود، با این عبارت که «ارز گران شده و قیمت اجناس نیز بالا رفته است»، روبرو می‌شود.

بی‌شک در این آشفته بازار احتکار و گران‌فروشی که به بهانه‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ این طبقات متوسط و ضعیف اقتصادی هستند که متحمل آسیب‌ها و فشارهای زیادی می‌شوند، نوعروسانی که قصد خرید جهیزیه دارند، زوج‌های جوانی که برای برگزاری مراسم ازدواج خود دچار سردرگمی هستند و دیگر مردمی که از خرید برخی اقلام همچون طلا، لوازم خانگی، خودرو و ... چشم‌پوشی می‌کنند، تا بتوانند هزینه‌های جاری زندگی خود ازقبیل خوراک و پوشاک را فراهم کنند و در تامین و تهیه ی همین اقلام جاری خوراکی و پوشاک نیز دچار مشکل هستند.
  از سوی دیگر با کمرنگ شدن روحیه ی ایثار و ترویج حرص و طمع در جامعه و البته بی اعتمادی بخشی از فعالان اقتصادی نسبت به وعده ها و عملکرد مسئولان، موضوع احتکار نیز به یک معضل جدی تبدیل شده و همه روزه با انبوهی از اخبار مربوط به کشف انبارهای بزرگ احتکار کالاهای مورد نیاز مردم که از مواد اولیه ی تولید، تا لوازم خانگی و اتومبیل و حتی اقلام خوراکی و یا پوشک و لوازم بهداشتی را نیز شامل می شود، روبرو هستیم که این موضوع  در کنار بی تدبیری های دولتی و توطئه های اقتصادی خارجی، بر مشکلات معیشتی مردم افزوده است.
 در این میان، نظارت لازم بر قیمت ها و عملکرد فروشندگان که حتی در شرایط عادی نیز باید توسط دستگاه های مسئول نظارتی انجام شود،در حال حاضر بر زمین مانده است و نتیجه ی این روند آن است که مردم، بصورت تصاعدی و بعضا لحظه ای شاهد افزایش قیمت ها و چندقیمتی و نوعی افسارگسیختگی اقتصادی شده و همین مساله، علاوه بر فشار شدید بر مردم، موجی از نارضایتی را ایجاد نموده است.
 حال جای این پرسش است که در چنین موقعیتی، چرا مسئولان دولت، هیچ برنامه ای موثري را برای کنترل این وضعیت ارائه نمی کنند؟ چرا به سوالات متعدد مردم در این زمینه پاسخ نمی دهند و خود را پنهان کرده اند؟
  واقعا چرا دستگاه های عریض و طویلی همچون سازمان تعزیرات، سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده، اتاق بازرگانی، بخش های نظارتی اصناف، وزارت اطلاعات، وزارت صمت، سازمان بازرسی کل کشور و چندین دستگاه دیگر که برای نظارت و کنترل اقتصادی جامعه، وظایف کاملا قانونی و تعریف شده ای بر عهده دارند، وارد میدان نمی شوند؟!
  چرا با وجود اعلام آمادگی فرماندهی بسیج، از ظرفیت گسترده و کم نظیر بسیج مردمی، برای نظارت بر قیمت ها و بازرسی و کنترل اقتصادی استفاده نمی شود؟!
 چرا صدا و سیما بعنوان خط مقدم جبهه ی رسانه ای کشور، تقریبا هیچ برنامه ای برای ترویج روحیه ی ایثار و تقبیح گرانفروشی و احتکار و تزریق آرامش اقتصادی به جامعه ندارد؟!
  قطعا اگر کوتاهی مسئولان مختلف در این زمینه تداوم یابد، ضربه ی بزرگی به اعتماد عمومی خورده و حتی امنیت ملی کشور را مي تواند متاثر از خود نمايد و صدمات جبران ناپذیری بر پیکر انقلاب مظلوم و ملت بزرگ ایران وارد خواهد شد.
  امیدواریم علاوه بر مسئولان نظارتی، خطبا و گویندگان و مبلغان و فرهیختگان نیز، با توصیه و ترویج مفاهیم مقدس ایثار و مروت و قناعت و رسیدگی به همنوع، به تلطیف وضعیت کنونی و رفع مشکلات اقتصادی کمک کنند.