سخنان ناب:
اگردلشان دنبال امریکا و غیرامریکاست اعتمادنمیکنم.همه درست انتخاب کنند.
امام خامنه اي:وقتی باانقلاب وامام بیعت می‌کنید، انگار با پیغمبربيعت کرده‌اید.
تا کسی از اصالتها گفت، فوراً نگوینددارد تندروی میکند یا افراطی‌گری میکند
امام خامنه اي :نفوذ جریانی در ملت،بوسیله پول وجاذبه‌های جنسی
امام خامنه ای:مرگ بر امریکا دارای پشتوانه ی قوی عقلانی و منطقی
امام خامنه ای: عده ای سعی نکنند چهره امریکا را بزک کنند
امام خامنه ای:ارتباط و مذاکره با امریکا هم خیانت و هم حماقت است
امام خمینی (ره): سازش با شرق و غرب خودباختگی و خیانت به اسلام است
بعضی‌ها کارفرهنگی درداخل دانشگاه راباکنسرت واردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند

وضعیت (نشریه 361)

on . ارسال شده در وضعیت

وضعیت کشور:

 • امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی با تشکر از تلاش‌های حافظان نظم و امنیت، این نیرو را در معرض نگاه و قضاوت عمومی دانستند و تأکید کردند: باید به نحوی عمل کنید که برداشت مردم از نیروی انتظامی یک نیروی مقتدر، عادل و هوشیار باشد.
 •  رهبر معظم انقلاب در پیامی درگذشت فقیه عالیقدر و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفتند. در بخشی از این پیام آمده است: ایشان استادی بزرگ در حوزه علمیه قم و کارگزاری با وفا در مهمترین تشکیلات نظام جمهوری اسلامی، عضو مؤثری در شورای نگهبان و رئیس موفقی در مجمع تشخیص مصلحت بودند و آثار و برکات علمی بسیاری از خود بر جای نهادند. ایشان همچنین برادر سه شهید و از یاران و شاگردان و همراهان شهید نام‌آور و بزرگوار سیدمحمدباقر صدر بود.
 •  آیت الله علوی گرگانی با انتقاد از رشد بدحجابی در قم اظهار داشت: من از مسئولان خواهش می‌کنم که قم را از بدحجابی و بی‌بند و باری نجات دهند. نباید از خون شهدا برای رسیدن به منافع مادی استفاده شود.مسؤولان باید در نظر داشته باشند که اگر جان فشانی‌های شهدا نبود، هیچکدام از آن‌ها در مسؤولیت‌های مختلف قرار نمی‌گرفتند. نباید اجازه دهیم دشمن فضای کشور به ویژه شهرهای مذهبی را در دست بگیرد.
 •   آیت‌الله نوری‌همدانی مرجع تقلید شیعیان برای چندمین بار تصریح کرد: مردم نان ندارند بخورند و مسئولان به فکر ارزان کردن شیرینی شب یلدا هستند، مسئولان باید اقدام ریشه‌ای و جدی برای حل مشکلات مردم بکنند. مردم از نظر معیشتی در مضیقه‌اند و باید در سفره خود فراوانی را ببینند.در سفره مردم محرومیت و گرانی وجود دارد و مسئولان فقط آمار می‌دهند، درحالی‌که با دادن آمار مشکل مردم حل نمی‌شود.
 •  آیت الله علوی گرگانی تصریح کرد : مسئولان از صبر مردم سوءاستفاده نکنند؛ گرانی‌ها را کنترل کنند.ملت ایران نجابت دارد که نسبت به مشکلات و گرانی‌ها سکوت کرده است.رئیس جمهور با من تماس گرفت و گفت اگر امری دارید بگویید که به وی گفتم تلفن را زمین می‌گذارم و ناله‌های مردم را بشنوید که به خاطر مشکلات کشور است.از رئیس جمهور و مسئولین می‌خواهم محبت خود را به جامعه نشان دهند و مردم مشاهده کنند که وضع کشور تغییر کرده و مشکلات رفع شده است.
 •  سایت کریستین ساینس وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی امریکا ، اخیرا اعتراف کرده که پبشرفته ترین ماهواره جاسوسی امریکا که بر فراز کشور ایران جاسوسی میکرده، در ارتفاع 15 کیلومتری از جو زمین مورد حمله سلاح لیزری هوا فضای سپاه قرار گرفته و از بین رفته. این سایت در ادامه میگوید که بهت و حیرت آمریکاییها از این اقدام به حدی بوده که تاکنون اینقدر مستأصل نشده بودند.طبق قوانین علمی این حمله توسط لیزر جامد صورت گرفته و این تکنولوژی قادر خواهد بود که هر موشک بالستیک اتمی و غیر اتمی را با هر سرعتی در خارج از جو منهدم کند.
 •  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)  گفت : ۳ هزار ویلچر به‌عنوان هدیه مقام معظم رهبری تقدیم معلولان مناطق محروم گردید.
 •  نماینده کرمانشاه در مجلس در سخنان کوبنده ای گفت:چرا داماد رییس جمهور را با پارتی بازی استخدام کردید!؟ پس تکلیف این همه جوان بیکار چیست!؟ ۲۰۰ نفر از مسئولان کشور مثل اختاپوس ریخته‌اند به جان جمهوری اسلامی.بترسید که اختلاس ها، بیکاری ها و نارضایتی ها که روزی مثل بمب هسته ای بر سر ما منفجر شود.وی افزود: بیایید عدم کفایت ریاست جمهوری را استارت بزنیم یا شرایط زندگی مردم را کمی بهتر کنیم.
 •  آیت الله  صدیقی خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه‌ FATF خودتحریمی است گفت:به مسئولین می‌گویم برجام را دوباره باFATF تجربه نکنید. مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.برجام یک تجربه بود،  آنهایی که فرصت ها را از دست دادند وعده داده بودند که زمان اجرای برجام همه تحریم ها لغو می شود و ما ایران را بدون تحریم تجربه می کنیم، چه شد؟   می گویید مردم زندگی ارزان می خواهند این شعارها را قبلا هم دادید اما روزگار مردم را سیاه و مردم را گرفتار کردید.
 •  سيدفاضل موسوي فعال سياسي اصلاح‌طلب و نماينده پيشين مجلس اذعان داشت: دولت بخش وسيعي از حاميان مردمي خود را از دست داده يا در شرف از دست دادن است.چه بسا اگر آقاي رئيسي به رياست جمهوري مي‌رسيد بهتر كار مي‌كرد.اگر روحاني حرفي در دفاع از خود دارد، درخواست مناظره احمدي نژاد را بپذيرد.
 •  رئیس کل دادگستری استان تهران خبر داد: از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان، محکومیت‌های صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب در مورد آقای مشایی عینا تایید شد.براساس نتیجه دادرسی در سه فقره اتهامی اسفندیار رحیم مشایی، اتهام اول دایر بر اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور است که بر اساس آن وی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد.رای صادره قطعی و لازم الاجرا شد.
 •  پس از بازتاب منفی انتصاب داماد حسن روحانی به معاونت وزیرصمت، داماد روحانی استعفا داد.
 •   به دنبال انتصاب شیخ ناصر نقویان از وعاظ نزدیک به اصلاح طلبان، از سوی روحانی بعنوان دبیر هیئت عالی گزینش کشور  و سخنان حاشیه ساز وی، دادستان کل کشور گفت: فردی را به عنوان مسئول گزینش کشور نصب کرده‌اند که در اوایل حضورش مسائلی را درباره امکان استفاده‌ از افراد دوتابعیتی مطرح می‌کند که جای تعجب دارد. وی گفته است که چه اشکالی دارد همچنان که برای فوتبال مربی خارجی می‌آوریم، در مسائل اقتصادی نیز از مدیر خارجی استفاده کنیم. مربی خارجی فوتبال فن فوتبال را آموزش می‌دهد اما مدیریت کلان اقتصاد را نمی‌شود دست یک خارجی سپرد.ای آقایی که این حرف را می‌زنی، قانون مدنی استفاده از دوتابعیتی‌ها را ممنوع کرده است.
 •  دکتر جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نباید اجازه دهید عده‌ای گستاخانه مانع حقوق ملت شوند.حدود صد حق ملت در برجام انصراف شده که یک سومش حق تحقیق و توسعه است و به صراحت گفته شده که ملت ما نباید در این حوزه تحقیق و توسعه انجام دهد.الان می‌گویند غرب همه عالم نیست! اگر نیست چرا خود را معطل چند کشور اروپایی نگه داشته اید؟اگر نیست پس چرا می‌گویید به دلیل بهانه گیری چند کشور اروپایی باید فلان کنوانسیون را بپذیریم. اگر نیست پس مترسک‌هایی که از غرب بلند کردید را زمین بگذارید.اگر برجام یک سود داشت آن همان تجربه برجام بود ولی یک عده می‌خواهند نعل وارونه بزنند!
 •  مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد.قطعنامه ضد ایرانی با ۸۴ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۷ رأی ممتنع به تصویب رسید.افغانستان، ارمنستان، بلاروس، بولیوی، برونئی، کامبوج، بروندی، چین، کوبا، کره شمالی، اریتره، هند، اندونزی، ایران، عراق، قزاقستان، قزقیزستان، لبنان، نیکاراگوئه، عمان، پاکستان، روسیه، آفریقای جنوبی، صربستان، سوریه، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام و زیمبابوه کشورهایی بودند که با این قطعنامه مخالفت کردند.
 •   204 نماينده مجلس طي بيانيه‌اي به رئيس‌جمهور نسبت به عدم اجرای قانون خدمات کشوری و بی توجهی به وضعیت حقوق و دستمزد بازنشستگان انتقاد كردند.
 •  نماینده مردم مهریز در جلسه علنی مجلس          درخواست کرد:اگر در این شرایط اقتصادی نمی‌توانیم برای مردم کاری انجام دهیم، ما مسئولان ۳۰ تا ۵۰ درصد حقوق خود را کاهش دهیم. سران قوا و رییس مجلس در این کار پیشقدم شوند . اینجانب این کار را انجام می‌دهم تا زمانی که شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشیم.
 •  در جریان حضور نماینده اصلاح طلب مجلس در ساختمان گمرک و منازعه کلامی با کارمند حراست این ساختمان، کلیپی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان از فحاشی نماینده عضو فراکسیون امید به این کارمند گمرک داشت.در ادامه  این نماینده مجلس با لابی های گسترده خود، وزیر اقتصاد و دارایی را به مجلس کشانده و دژپسند نیز در صحن مجلس برای فرار از استیضاح مجبور به عذرخواهی شد. اقدامی که بیش از پیش موجبات خشم و ناراحتی مردم و کاربران شبکه های اجتماعی را فراهم کرد.جمعی از اهالی رسانه های انقلابی و فعالان فضای مجازی با حضور در طبقه همکف ساختمان گمرک، با اهدای دسته گل از این کارمند وظیفه شناس گمرک دلجویی  كردند.
 •  عثمانی در صحن علنی مجلس انتقاد کرد: چرا وقتی به همکارمان بی‌حرمتی می‌شود کل کشور را درگیر می‌کنیم اما وقتی چهار دانش‌آموز (زاهدانی)در آتش می‌سوزند هیچ‌کجا آن را منعکس نمی‌کنیم؟!
 •  ناو هواپیمابر «یو اس اس جان سی استنیس» وارد خلیج فارس شد.این ناو اولین کشتی جنگی آمریکا است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و پس از طولانی ترین غیبت ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا، به خلیج فارس اعزام شده است.شناورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این ناوهواپیمابر و گروه ضربت آن را تحت تعقیب و رصد قرار داده اند.

وضعیت شهرستان ها:

 •  منابع آگاه از تخلف مالی مدیرکل و معاون سابق یک نهاد فرهنگی بالغ بر۴۰ میلیارد ریال خبر دادند که که با پیگیری دستگاه قضایی مازندران اتهام وارده به آنها تفهیم شده است. این مدیرکل و معاون وی در حال حاضر در پایتخت با مسئولیت‌های جدید در حال فعالیت هستند!
 •  ۶۰ نفر از طلاب، در روز۲۸ آذر، رفت و روب سطح شهر گناباد را بر عهده گرفتند تا پاکبانان یک روز استراحت داشته باشند.
 •  رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: از اول دی‌ماه با برندهای پوشاک قاچاق در ۱۰۰ نقطه شناسایی شده در تهران برخورد می‌کنیم. وی تاکید کرد:دست‌های وصل به ساختار دولتی در قاچاق را قطع می کنیم.
 •  جمعی از همسران شهدای مدافع حرم اصفهان  با صدور بیانیه ای خواستار  سلب عضویت مقدری (عضو متخلف و حاشیه ساز شورای شهر)از شورای شهر اصفهان توسط مسئولین ذیربط و اجرای حکم مجازات غلامحسین کرباسچی عامل توهین به شهدای عزیز مدافع حرم  شدند.
 •  سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان های، سیستان و بلوچستان، تهران، مازندران، قم، کرمان و اصفهان با اقدامات پیچیده اطلاعاتی و عملیات همزمان و هماهنگ، 17 نفر از عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی کشور را دستگیر کردند.  این شبکه به بهانه انجام واردات کالا، با اسناد غیرواقعی و جعلی به ثبت سفارش واردات کالا اقدام کرده و ارزها را به قیمت آزاد فروخته و از مابه التفاوت حاصله سودجویی می کردند. دراین عملیات، 87 شرکت صوری شناسایی و تعداد زیادی اسناد و مهرهای جعلی مربوط به شرکت های داخلی و خارجی نیز کشف و از خروج 300 میلیون یورو ارز دولتی، جلوگیری شد.

وضعیت جهان:

 •  مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ به ۳ سال زندان محکوم شد.جرم کوهن پرداخت حق السکوت از طرف ترامپ به دو زنی بوده که رئیس‌جمهور آمریکا پیش از تصدی این سمت با آنها ارتباط نامشروع داشته است.
 •  فاکس نیوز به ترامپ هشدار داد: اشتباه نکن! هدف آنها مائیم. اعتراض ها در فرانسه، بلژیک، هلند و ایتالیا مدت هاست که دیگر بخاطر شش سنت افزایش قیمت سوخت نیست، آنها از کاهش مالیات هم عبور کرده اند و دیگر برکناری مکرون را هم نمی خواهند، آنها به هیچ حزبی وابسته نیستند و علیه یک  «سلطه جهانی» فریاد می زنند.
 •  به گزارش اسپوتنیک، آمریکا و سوییس اولین و دومین کشورهای دارای فساد مالی سیستماتیک در جهان هستند.
 •  وزارت جنگ آمریکا اعلام کرد: از عربستان سعودی و امارات متحده عربی ۳۳۱ میلیون دلار بابت سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف سعودی در جنگ یمن مطالبه می‌کند.
 •  مشاور رئیس جمهور سوریه تصریح کرد:خروج آمریکا از سوریه یادآور فرار اسرائیلی‌ها از جنوب لبنان است.آمریکایی‌ها از سوریه خارج نمی‌شوند، بلکه فرار می‌کنند.خاک سوریه به صاحبانش بازگردانده خواهد شد.
 •  یک دیپلمات فرانسوی در واکنش به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در گفتگو با رویترز گفت: تصمیم رئیس جمهور آمریکا خبر بسیار بدی برای ما و بریتانیایی‌ها است که همراه آمریکا در جنگ علیه داعش در سوریه حضور داریم.
 •  روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد ترامپ به وزارت جنگ آمریکا دستور داده روند خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان را آغاز کند.در پی این دستور، از چند هفته دیگر بیش از ۷۰۰۰ نظامی آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.این اقدام، اولین گام از برنامه مرحله‌ بندی‌شده کاهش چشمگیر حضور نظامی آمریکا در افغانستان و نهایتا پایان دادن به این حضور پس از ۱۷ سال است.
 •   صدها نفر از شهرک‌نشین‌های صهیونیست در تل آویو و قدس اشغالی با پوشیدن جلیقه‌های زرد به تقلید از معترضان فرانسوی، در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی نتانیاهو تظاهرات کردند.
 •  اسماعیل هنیه در سالگرد تاسیس حماس تاکید کرد: هرگز از مقاومت دست برنخواهیم برداشت. فلسطین درخلال راهپیمایی‌های بازگشت حرف خود را با قاطعیت زد مبنی بر اینکه با معامله قرن مخالف  است.سرزمین غزه بر اشغالگران حرام است و هرکس وارد غزه شود، یا کشته می‌شود یا اسیر خواهد شد.
 •  اکانت رسمی اسرائیل در توئیتر خبر داد: یک اسرائیلی مدیر اینستاگرام شده است.
 •  سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نسبت به استقرار سامانه‌های موشکی آمریکا در اروپا هشدار داد و گفت: رئیس جمهور(پوتین) بارها منظور خود را توضیح داده است. استقرار این موشک‌ها در اروپا باعث می‌شود روسیه هم برای ایجاد توازن، زرادخانه‌های موشکی خودش را به سمت این پرتابگرها نشانه بگیرد.
 •  توئیتر در گزارشی که به تازگی منتشر کرده اعتراف کرد، حساب‌های حزب‌االله و حماس را به «درخواست» رژیم صهیونیستی مسدود می‌کند.

وضعیت قرمز:

 •  آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان تصریح کرد:متأسفانه برخی کاندیداهای نمایندگی مجلس به ابتدائی‌ترین مسائل مربوط به مجلس آشنایی ندارند و چه بسا برخی اصلاً یک بار متن قانون اساسی را نخوانده باشند.
 •   روحانی در اظهاراتی تکان دهنده و مغایر امنیت در تقدیم لایحه بودجه گفت: اوایل سال ۹۷ ذخیره اسکناس ارزی ما صفر شده بود! این در حالی است که وی در ۵ تیر۹۷ گفته بود: این‌چنین نیست که دولت دلار نداشته باشد. مقدار دلار ورودی به خزانه در سه ماهه اول ۹۷ نسبت به سال قبل بیشتر شده است!
 •  دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت:با وجود ممانعت‌هایی که کردیم اما به تازگی سیگار برند «فیلیپ موریس» به عنوان برند معروف اسرائیلی در ایران شعبه خود را تاسیس کرده است.امروز در کشور با تامین دارو مشکل داریم اما دولت سیگار را در ردیف پنجم اولویت‌های ارزی قرار داده که قابل پذیرش نیست. ۳۲ میلیون دلار سیگار آمریکایی در ۲ سال گذشته وارد شده است؛این در حالی است که هر شرکت و یا کشوری بیش از ۵ میلیون دلار با ایران مبادله داشته باشد، توسط آمریکا تحریم می‌شود.تنها در این‌ سال‌ها واردات سیگار به ایران تحریم نشده است!
 •  آیت‌الله علوی گرگانی با انتقاد شدید از نگاه درآمدی دولت به مسئله دخانیات گفت:متأسفانه دولت به مسئله سیگار و دخانیات به‌عنوان یک منبع درآمدی نگاه کرده و حاضر نیست از منافع اقتصادی حاصل از آن دست بردارد.نباید اجازه عادی‌سازی اقدام اشتباه استعمال قلیان در قهوه‌خانه‌ها را داد.اما مسئله مهمی که در این مقوله مطرح است، فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی عمومی مردم از خطرات و مضرات این بلای خانمان‌سوز است.
 •  در ادامه ی جولان اشرافیت، اولین خودروی پوشیده شده با سنگ برلیان در تهران رونمایی شد!یک دستگاه مرسدس بنز مدل CLA45 AMG که قیمت آن مشخص نیست.
 •  حجت‌الاسلام علی سرلک مشاور تربیتی و خانوادگی و استاد دانشگاه هنرتصریح کرد: مدیران صداوسیما باید جلوی راهبری سلبریتی‌هارا بگیرند. فرماندهان اصلی صداوسیما سلبریتی‌ها هستند، اتاق فکری که بدون آنکه دور هم بنشینند براساس روحیات‌شان و شهرت محوری‌شان جامعه را هدایت می‌کنند. رسانه‌ملی به آنتن فروشی روی می‌آورد .سلبریتی‌ها اقتضائات خودشان را تحمیل می‌کنند.وی افزود:خلوت زن و شوهر نباید رسانه‌ای شود شخصی را مجبور به ابراز علاقه کنیم و یا همدیگر را روی آنتن ببوسند. اگر شما خلوت و مناسبات این‌چنینی را به جامعه و رسانه آوردید در واقع به خانواده مستقیماً شلیک می‌کنید.
 •  نماینده مردم بندرعباس در مجلس افشا کرد: خبرها حاکی از این است که دو شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزآل پیش از فسخ، فروخته شده و برگزاری شتاب‌زده مزایده‌های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.
 •  یک منبع خبری با اشاره به جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی! در افتتاح آن نوشت: شاید شما هم باورتان نشود بنای مدرنی که در چهارراه ولیعصرتهران  و در کنار تئاتر شهر با هزینه ای بالغ بر 50 میلیارد تومان ساخته شده، یک مسجد است که به سبک کاملا غربی ساخته شده است وهیچگونه نماد اسلامی در ظاهر آن بکار نرفته است !
 •  حجه الاسلام اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه افشا کرد :بدلیل دستگیری احمد عراقچی، مدیران کل او و مسئول حراست بانک مرکزی تحت فشار هستیم.مسئول حراست بانک مرکزی را که نیروی وزارت اطلاعات است، دستگیر کرده ایم و فشارهای زیادی هم تحمل می کنیم. وی افزود: بانک مرکزی در دوره ریاست سیف سه اقدام انجام داد؛ اول اینکه در شرایطی که برجام شکست خورده بود، ترامپ هم علنی شرایط را سخت تر می کرد و ما به ذخایر ارزی خود نیاز بیشتری خواهیم داشت، تا می توانست گشایش ارزی ایجاد کرد.  از طرف دیگر ده ها تن ذخایر طلای کشور را به بازار دادند در حالی که راه های دیگری برای جمع آوری نقدینگی وجود داشت. ما نمی توانیم الان به اصل این سیاست وارد شویم، هرچند به نظر من 100 درصد این سیاست غلط است زیرا در جایی که ما نیاز به اسکناس دلار یا یورو داریم، خود بانک مرکزی این اسکناس را با پوشش کنترل بازار وارد بازار کرد و قاچاقچی ها این ارز را جمع کردند و به خارج انتقال دادند. من معتقدم کار غلطی بود.این تبیین می خواهد و اعتقادمان این است که جرم بوده و بر همین اساس آقای (احمد) عراقچی و مدیران کل او را دستگیر کردیم.
 •  فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)  از افزایش چشمگیر مراجعه به کمیته امداد در ماه‌های گذشته خبر داد وگفت:۶۲۰ هزار خانواده جدید تحت‌پوشش قرار گرفتند.
 •  پرونده «باقری درمنی» یکی از بزرگترین پرونده‌های مفاسد اقتصادی در سال‌های اخیر بود که به صدور حکم اعدام منجر شد؛ اما نکته قابل توجه، تلاش محکومان امنیتی و وابستگان یک جریان سیاسی برای آزادی وی بود. هدایت آقایی از اعضای حزب کارگزاران، زمینی ۵۰۰ هزار متری را بصورت بلاعوض به نام هنگامه شهیدی می‌کند (هر دوی این افراد از اعضای ستاد کروبی در انتخابات ۸۸ بوده‌اند که در فتنه هم فعالیت داشتند) تا وی با سند مذکور باقری درمنی را در سال ۹۶ از زندان آزاد کند.
 •  علی مطهری  در جدید ترین پیشنهاد عجیب خود در خصوص قیمت بنزین! گفت:پیشنهاد من این است که 100 لیتر مصرف در ماه با همان قیمت 1000 تومان در نظر بگیریم و مصرف بالاتر از آن را افزایش قیمت دهیم. بگوییم از 100 تا 150 لیتر، هر لیتر 2000 تومان و از آن بالاتر با حتی قیمت 5000 تومان عرضه شود، تا اینکه به قیمت واقعی بنزین نزدیک شویم!
 •  در جریان محاکمه ی یکی از مسئولان شعبه بانک تجارت در کرمان، نکات تکان دهنده ای منتشر شد که نمادی از افسارگسیختگی بانکی و اختیارات بیش از حد به متولیان امور بانکی است: علی‌اکبر عمارت‌ساز به عنوان رئیس شعبه تختی بانک تجارت کرمان در امضا و صدور تعداد 31 فقره چک به مبلغ 55 هزار میلیارد ریال نقش داشته است و از تعداد 301 فقره چک بین بانکی فاقد پشتوانه تعداد 264 فقره چک به مبلغ 51 هزار و 504 میلیارد و 500 میلیون ریال در وجه صندوق قرض‌الحسه رسالت بوده است.وی در برداشت و تصاحب مبلغ 962 میلیارد و 200 میلیون ریال از منابع بانک تجارت از طریق صدور تعداد چک‌های فاقد پشتوانه اقدام نموده و به منظور تسهیل عملیات مجرمانه خود در موارد متعددی اقدام به جعل امضا و سند سازی و جعل ضمانت نامه‌های مختلف بانکی کرده است.برای این کار وی حتی برای خود یک هویت مجعول ساخته و با آن هویت جعلی اقدام به ازدواج دوم کرده است.همچنین وی در نزد بازپرس اظهار کرده است درباره ضمانت 250 میلیارد ریالی بنده 5 میلیارد تومان در نزد بانک قرار دادم والباقی آن جعلی بوده است.
 •  احمدتوکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد: از سال 1386 تاکنون 500 پرونده برای متهمان پولشویی صادر شده که به دلیل تعارض با قوانین دیگر، هیچ کدام از مجرمین مجازات نشده‌اند.
 •  دادگاهی در پاریس شرکت نفت و گاز توتال را به‌دلیل پرداخت رشوه به مقامات ایرانی در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۶) با هدف کسب قراردادهای نفت و گاز در ایران به پرداخت ۵۷۳ هزار دلار محکوم کرد.توتال متهم شده 60 میلیون دلار رشوه تحت پوشش قرارداد مشاوره پرداخت کرده تا قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی در ایران را بدست آورد. خبرگزاری‌های خارجی اعلام کردند که این مقام ایرانی مهدی هاشمی پسر هاشمی رفسنجانی (رئیس وقت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت) بوده است.
 •  مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد: در شرایط فعلی هم میزان ازدواج‌ها و هم میزان فرزندآوری در کشور کاهش یافته، سالانه بین 5 تا 7 درصد از میزان ازدواج‌ها کم شده، به طوری که در سال 89 حدود890 هزار و در سال 96 حدود 670 هزار ازدواج انجام شده است.
 •  آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) در آبان‌ماه 1397 به عدد 153.6 رسید که نسبت به ماه قبل معادل 3.5 درصد افزایش داشت.
 •  احمد شیرزاد که اظهاراتش در دوران اصلاحات، درباره صنعت هسته‌ای دستمایه سوءاستفاده دشمنان و اتهام ساخت سلاح هسته‌ای به کشور قرار گرفته بود، از سوی دولت، در رأس برنامه همکاری با سازمان پژوهش های هسته ای اروپا(CERN)  قرار گرفت.شیرزاد نماینده مجلس ششم نخستین کسی است که برای اولین بار در داخل کشور آن هم از تریبون علنی مجلس، جمهوری اسلامی را به داشتن سلاح هسته ای متهم کرد و پس از آن نیز از هیچ تلاشی به منظور تخریب دستاوردهای دانشمندان و شهدای هسته ای فروگذار نکرد و طی این سال ها همواره پای ثابت سیاه نمایی و هجمه به دستاوردهای نظام در مصاحبه با رسانه های بیگانه بود.
 •  دادستان تهران هشدار داد: اخیرا در یکی از هتل‌های تهران تئاتری اجرا می‌شود که موجب تعجب شده است؛ چرا وزارت ارشاد این قبیل موضوعات را مدیریت نمی‌کند.گزارش قاضی دادسرا حاکی از آن است که در این تئاتر، عدم رعایت حجاب، اختلاط زن و مرد، استفاده از پرچم کشور فرانسه به نشانه حمایت و نقض برخی از ارزش‌ها دیده می‌شود. وزارت ارشاد مکلف است با تئاتری که برخلاف موازین شرعی اجرا می‌شود برخورد کند و اگر اقدام نکند، دادستانی به وظیفه خود عمل خواهد کرد و آن موقع هیچکس نباید از برخورد دادستانی که در سایه عدم انجام وظایف دستگاه‌ها رخ می‌دهد، گلایه کند.در حوزه آسیب‌ها همچون تئاتر و فیلم‌های نامناسب، شرب خمر، بدحجابی، کشف حجاب و نظایر آن، همه دستگاه‌ها مکلف هستند که به وظایف خود عمل کنند.
 •   یکی از نویسندگان مقاله ای که آقای درازهی برای دریافت مدرک  آن را واو به واو کپی کرده در فیس بوکش نوشته که مطلع شده یک نماینده مجلس ایران مقاله اش را عینا کپی کرده است و با تمسخر عکسی که درازهی از اتاق کار این محقق برداشته نوشته: اگر می خواهید بدانید که این عکس از نمای داخلی با آن دوچرخه ها در پس زمینه مقاله ایشان چه کار می کند باید بگویم که این عکس ها در فرایبورگ آلمان گرفته شده!
 •  در روزهای اخیر یکی از صادرکنندگان مهم و شناخته شده فراورده های نفتی در تهران بازداشت شده و به این ترتیب ابرپرونده قاچاق فراورده های نفتی وارد فاز تازه ای شد. همچنین اخیرا دادسرای عمومی و انقلاب بندر عباس، بزرگترین پرونده قاچاق مشتقات نفتی را جهت اعلام نظر کارشناسی به گمرک شهید رجایی ارجاع داد. اطلاعات نشان می دهد، ارزش اولیه براورد شده در این پرونده حدود 360 میلیارد تومان بوده و در صورت تایید فعل قاچاق، بعد از پرونده بزرگ قاچاق 1128 کانتنیری، پرونده مورد اشاره به بزرگترین پرونده قاچاق کشور تبدیل خواهد بود. به نظر میرسد در این پرونده نام برخی افراد شناخته شده وجود دارد.
 •  مدیر گمرک مسافری فرودگاه امام خمینی(ره)خبر داد: ماموران گمرک مسافری این فرودگاه در عملیاتی موفق به کشف 8 چمدان حاوی 90 هزار قرص و داروی غیرمجاز و بدون کیفیت سقط جنین شدند.
 •   براساس آمار گمرکات بین المللی رقم واقعی قاچاق در سال گذشته چیزی نزدیک به 22 میلیارد دلار بوده که 10 میلیارد دلار از آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر است.
 •  مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در خواست کرد :مجلس و قوه قضائیه به مسائل و تخلفات خصوصی‌سازی ورود کنند .وی افزود:امروز نمی‌توانیم پنج نمونه موفق واگذار شده به بخش خصوصی بر اساس اصل 44 قانون اساسی را نام ببریم و این نقص بزرگی است و مسائلی که در واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه شرکت هپکو و آذرآب، گروه ملی فولاد اهواز و شرکت نیشکر هفت تپه به وجود آمد نقص خصوصی‌سازی را نشان می‌دهد . با توجه به ارتباطی که ما با کارگران هپکو و آذرآب گرفتیم معلوم شد که ارزش یکی از این کارخانه‌ها 4 هزار میلیارد تومان است؛ اما با رانت و زد و بند آن را با 300 میلیارد تومان واگذار کرده‌اند و شخصی که کارخانه به او واگذار شده در قسط اول تنها چند 10 میلیون تومان پرداخت کرده و بقیه اقساط را نداده است.چرا دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات اجازه می‌دهند کارخانجات دولتی به افرادی که اهلیت لازم را ندارند واگذار شوند.
 •  براساس پیوست شماره ۴ لایحه بودجه ۹۸، هزینه تمام شده هر جلسه کمیسیون و هیات دولت برای نهاد ریاست جمهوری، بیش از ۵۶ میلیون تومان و هزینه تمام شده تدوین هر قانون برای مجلس، بیش از ۳۰۷ میلیون تومان است.
 •  جزییات بودجه 98 حاکی از آن است: دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور درآمد مالیاتی کشور در سال آینده را ۱۵۳ هزار و ۵۷۴ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.بر اساس لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال 98 ، بودجه دفاعی کشور تقریبا 50 درصد کاهش پیدا کرده است.نصف شدن بودجه دفاعی کشور! یارانه ۳ دهک درآمدی با هماهنگی وزارت کار و استانداری‌ها  و توزیع ۶۲ هزار میلیارد یارانه  حذف می شود.کاهش ۱۲ درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی .درآمد ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی دولت از فروش نفت، اوراق و مالیات .بهره‌مندی شرکت ملی گاز از درآمدهای صادرات گاز برای نخستین بار.افزایش ۳۳ درصدی عوارض قبوض آب در سال ۹۸ . پیشنهاد دولت برای افزایش ۲۰ درصدی قیمت گازوئیل .