سخنان ناب:
اگردلشان دنبال امریکا و غیرامریکاست اعتمادنمیکنم.همه درست انتخاب کنند.
امام خامنه اي:وقتی باانقلاب وامام بیعت می‌کنید، انگار با پیغمبربيعت کرده‌اید.
تا کسی از اصالتها گفت، فوراً نگوینددارد تندروی میکند یا افراطی‌گری میکند
امام خامنه اي :نفوذ جریانی در ملت،بوسیله پول وجاذبه‌های جنسی
امام خامنه ای:مرگ بر امریکا دارای پشتوانه ی قوی عقلانی و منطقی
امام خامنه ای: عده ای سعی نکنند چهره امریکا را بزک کنند
امام خامنه ای:ارتباط و مذاکره با امریکا هم خیانت و هم حماقت است
امام خمینی (ره): سازش با شرق و غرب خودباختگی و خیانت به اسلام است
بعضی‌ها کارفرهنگی درداخل دانشگاه راباکنسرت واردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند

وضعیت (نشریه376)

on . ارسال شده در وضعیت

وضعیت کشور:

 •  امام خامنه ای در دیدار با نخبگان و استعدادهای علمی کشور فرمودند: علم اگر با فرهنگ و مشی فکریِ درست همراه نباشد، خطرناک خواهد شد. برای همین معتقدیم در مجموعه‌های نخبگانی، «دین» و «ملیت» باید به جد دنبال شود. ما باید ایرانی زندگی کنیم و ایرانی فکر کنیم و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را در زمینه‌ی علم هم دنبال کنیم.علم را میخواهیم و شاگردی هم میکنیم اما نمیخواهیم دانشگاهمان بازتولید و تکرار فلان دانشگاه آمریکایی باشد. در تقلید از فرهنگ دانشگاه‌های برتر دنیا، اگر بخواهیم آنها را تکرار کنیم، نوزایی علمی هم از بین خواهد رفت.
 •  امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان سپاه فرمودند:آمریکایی‌ها در سیاست فشارحداکثری شکست خوردند. خیال میکردند اگر سیاست فشار حداکثری روی ایران متمرکز شود، جمهوری اسلامی مجبور به نرمش میشود؛ تا این ساعت به حول و قوه‌ی الهی فهمیدند فشار حداکثری، خودشان را دچار مشکل کرده و تا این اواخر برای اینکه یک حالت نمادینی برای تسلیم ایران درست کنند و رئیس‌جمهور کشورمان را وادار به ملاقات کنند به التماس هم افتادند و رفقای اروپایی‌شان را واسطه قرار دادند؛ تا آخر هم موفق نشدند و این سیاست تا آخر هم شکست خواهد خورد.
 •  فرمانده کل قوا،در دیدار مجمع عالی فرماندهان سپاه فرمودند: روحیه‌ی جوان سپاه بایستی باقی بماند. نگذارید انقطاع نسلی به وجود بیاید... نگذارید سپاه پیر بشود، محافظه‌کار بشود، به وضع موجود قانع بشود؛ روزبه‌روز باید جلو بروید و بهتر بشوید در جهت انقلابی شدن، در جهت دینی شدن، در جهت کارآمد شدن.
 •  امام خامنه ای در بخشی از پیام خود به مناسبت هفته دفاع مقدس در واکنش به حذف عنوان شهید از برخی خیابانها وکوچه های کشور اعلام داشتند : همه وظیفه داریم نامهای نورانی شهیدان را تکریم کنیم و عظمت جایگاه آنان را در یادها ماندگار سازیم. افتخاری است برای کوی‌ها و برزن‌ها که نام شهید و عنوان شهادت بر فراز آنها بدرخشد؛ این موهبت هم‌اکنون در سراسر کشور وجود دارد و باید ادامه یابد.
 •  معاون رسانه‌ای دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری خبر داد: رهبر معظم انقلاب تاکنون با بیش از هزار خانواده شهید به صورت سرزده دیدار کرده‌اند که بخش اندکی از آنها منتشر شده است.
 •  نشریه بین المللی تایم در شماره ی جدید خود نوشت: آیت الله خامنه ای قدرتمندترین رهبر خاورمیانه است و ترامپ نمی تواند در برابر او پیروز شود. هیچ رهبر دیگری در دنیا به اندازه آیت الله خامنه‌ای در سبک زندگی باترامپ تفاوت ندارد. آیت الله خامنه‌ای به شدت از امور دنیوی دوری می‌کند. وی ۵۵ سال است که با همسرش زندگی می‌کند. ترامپ فرد بی‌دینی است که سه بار زن گرفته و علاقه به خودنمایی دارد.ترامپ لحظه‌ای عمل می‌کند، بدون توجه به هیچ اصول مشخصی. آیت الله خامنه‌ای در طول عمرش معتقد به مقاومت در برابر امپریالیسم آمریکا بوده که همان دکترین راهبردی جمهوری اسلامی است. آیت الله خامنه‌ای به شدت اهل مطالعه است. وی تنها رهبری است که مردم حاضرند برای او از جان خود بگذرند.
 •  میشائل لوردس کارشناس سیاسی آلمانی در میزگرد تلویزیون این کشور گفت: متاسفانه باید علنی و آشکار بگوییم که رهبری عربستان، توانایی هدایت کشور خود را نیز ندارد. در مقابل، شاهد آنیم که رهبری ایران، بسیار بسیار هوشمند است که مسائل ژئوپلتیکی را دقیق ارزیابی می کند و زمانی که صحبت می کند، هم می تواند دقیق در مورد سیاست داخلی و هم در مورد اسرائیل سخن بگوید. واقعیت، همین است. در واقع او (آیت الله خامنه ای)، فردی مطلع و آگاه است و دقیقا می داند چه می خواهد و چه کار دارد می کند. اما سعودی‎ها اینها را نمی دانند.
 •  مقام معظم رهبری، در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند: مبارزه‌ِی با فساد را بایستی به‌طور جدّی دنبال بکنیم؛ مبارزه‌ی با فساد اول پیشگیری است، بعد درمان. باید زمینه‌های فساد را از بین ببریم، بعد هم اگر فسادی بوجود آمد درمان کنیم. همه‌ی قوای کشور در این زمینه احساس مسئولیت کنند، مخصوص قوه‌ی قضائیه نیست، قوه‌ی مجریه، قوه‌ی مقننه هم مسئولند.
 •  آیت الله جوادی آملی گفت: در کشور، دهه های مختلف فرهنگی همچون دهه کرامت، دهه ولایت و امثالهم وجود دارد. وجود این دهه ها حفظ کردن یک بخش است، اما برخی در مقابل این دهه‌ها، دهه غارت و چپاول کشور را داشتند که از آنها غفلت شده بود.
 •  آیت الله رئیسی با حضور سرزده در اسکله ی صیادی بندرعباس، ضمن بازدید از اسکله، در جمع صیادان حاضر شد و پای درد و دل آنها نشست و حرف‌هایشان را شنید.آیت الله رئیسی در بدو ورود به استان هرمزگان به صورت سرزده از گمرک شهید رجایی بازدید کرد. وی خلاف رویه معمول که در این گونه سفرها از محل‌های رسمی بازدید می‌شود، بدون حضور مسئولین مربوطه نقاط ضعف و آسیب‌های بندر و گمرک شهیدرجایی را شخصا مورد بررسی قرار داد و با برخی از مراجعه کنندگان گفت‌وگو کرد.گمرک شهید رجایی بندر عباس بزرگترین گمرک کشور شناخته می‌شود؛ این گمرک به تنهایی بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت کشور را برعهده دارد.
 •  آیت الله رئیسی در رابطه با مفسدان اقتصادی تاکید کرد: امروز پرچم« مبارزه با مفاسد» در دست مقام معظم رهبری است و بنده و همکاران سربازان ایشان هستیم. امروز عده‌ای می‌گویند مگر می‌توان با مفسدان و ثروت اندوزان و قدرتمندان مبارزه کرد؛ باید بگویم که آری می‌شود. این انقلاب ریشه در خون پاک شهدا دارد و خداوند از خون ها نمی‌گذرد و ما هم نمی‌گذاریم خون این شهدا پایمال بشود. وی هشدار داد: دست کسانی که به بیت المال دست درازی کرده‌اند را نه از انگشتان بلکه از بازو قطع می‌کنیم.
 •  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام به اتهام اخلال در نظام اقتصادی بازداشت شد.تابستان امسال نیز تعدادی از کارمندان جهاد کشاورزی استان تهران به اتهام  اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی محاکمه و زندانی شدند.
 •  داریوش ارجمند بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون گفت: در همه زندگی‌ام تحت تاثیر دو «علی» بوده‌ام: علی خامنه‌ای و علی شریعتی. شریعتی دانشجویانش را تشویق می‌کرد تا در جلسات سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای شرکت کنند و تاکید می‌کرد: در مسجد کرامت یک روحانی جوانی است به نام سید علی خامنه‌ای. بروید پای صحبتش بنشینید ببینید چه می‌گوید.
 •  حسین فریدون (برادر رئیس جمهور) به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. اخذ رشوه ۳۱میلیارد تومانی از دانیال‌زاده اَبَربدهکار فراری بانکی و دریافت یک ویلای ۶۴۰متری برای همسرش در سعدآباد تهران، جزئی از اتهامات حسین فریدون بوده است.
 •  رئیس قوه قضائیه، «دستورالعمل شناسایی و تقدیر از مفاخر دستگاه قضائی» را به زیرمجموعه های دستگاه قضائی ابلاغ کرد.

وضعیت شهرستان ها:

 •  رئیس کل دادگستری استان مازندران:کیفرخواست پرونده اختلاس رئیس وقت بانک ملی تنکابن صادر شده است.مبلغ اختلاس انجام شده بیش از چهار میلیارد تومان بود.
 •  دادگاه تجدیدنظر استان مازندران، محکومیت ۱۷ زن و مرد در پرونده سدلفور که به شلاق و جزای نقدی محکوم شده بودند را تأیید کرد.
 •  به‌دنبال اعتراض خانواده‌های مبتلایان به ویروس HIV در روستای چنار محمودی، تعدادی از این افراد در مقابل فرمانداری شهرستان لردگان تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسؤولان و برخورد با عامل انتشار ویروس شدند.  به‌دنبال این تجمع، برخی افراد در پی تحریک و تشویش این تجمع برآمده و با نفوذ رسانه های بیگانه و برانگیختن احساسات معترضان، عده ای به آسیب زدن به اموال عمومی و اماکن دولتی اقدام کردند. در همین راستا معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ... مطلقا عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است.
 •  رادیو ورزش چندی پیش با صدورر بیانیه ای  اعلام کرد در پی حذف منافقانه عنوان شهید از خیابانهای تهران، تا روشن شدن مقصرین و مجازات آنها، تعامل خود را با شهرداری تهران قطع خواهد کرد.

وضعیت جهان:

 •  سخنگوی جنبش انصارالله یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد: عملیات «نصر من الله» بزرگترین عملیات نظامی علیه متجاوزان سعودی از زمان آغاز جنگ ظالمانه علیه یمن به شمار می‌رود که دشمن در یک مدت زمانی کوتاه متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگین شده است. وی با اشاره به اسارت هزاران مزدور و نظامی سعودی گفت: با انهدام 3 تیپ از ارتش سعودی، در میان اسیران، صد‌ها سعودی از جمله چندین افسر به چشم می‌خورند.
 •  سخنگوی نیروهای مسلح یمن در تشریح جزئیات مرحله دوم عملیات «نصر من الله» در جنوب عربستان گفت :حجم مهماتی که در عملیات نصر من الله غنیمت گرفتیم برای یک سال جنگیدن کافیست. تعداد خودروهای زرهی غنیمت گرفته شده از تعداد رزمندگان یمنی بیشتر است.
 •  عربستان در نه ماهه اول سال جاری میلادی با اعدام ۱۶۰ نفر، رکورد پیشین خود در اعدام زندانیان را شکست.طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال گذشته ( ۲۰۱۸) در عربستان سعودی ۱۴۹ نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها کشوری است که احکام مرگ را با گردن زدن اجرا می کند.
 •  شورای عالی مبارزه با فساد عراق، با حضور «عادل عبدالمهدی» تشکیل جلسه داد و از برکناری هزار کارمند این کشور خبر داد.اعلام برکناری این تعداد کارمند فاسد در درون دستگاههای دولتی عراقی در حالی است که شماری از استان‌های جنوبی عراق در روزهای گذشته شاهد اعتراضاتی نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و مفاسد اداری بود که با نفوذ و تحریک عوامل عربستان و... منجر به درگیری ها و کشته و زخمی شدن تعدادی گردید.
 •  شبکه المیادین خبر داد تیمی که برای ترور مرجعیت دینی [آیت الله سیستانی] وارد بخش قدیمی شهر نجف شده بودند دستگیر شدند.
 •  با بررسی صورت گرفته در شبکه مجازی  فقط 6درصد از هشتگ اصلی مرتبط با اغتشاشات عراق توسط عراقی ها ارسال شده و اما سهم کاربران عربستان سعودی 79درصد و کویت 7درصد، امارات 3 درصد و مصر2درصد، یعنی همان مراکز فعالیت وهابيت و سلفی های تندرو که این اغتشاشات را ایجاد می کنند.
 •  مقام های هندی اعلام کردند که شرکت آرامکو عربستان پس از حمله اخیر به تاسیسات نفتی خود، از شرکت رلاینس هند ۳۰ هزار تن بنزین خریداری کرده تا بتواند کاهش تولید این محصول در عربستان را جبران کند.
 •  پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در تازه‌ترین گزارش حیرت‌انگیز خود اعلام کرد: نیروهای پلیس طی پنج سال (از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷) نزدیک به ۳۰ هزار کودک زیر ۱۰ سال و بیش از ۲۲۸ هزار کودک بین ۱۰ تا ۱۲ سال در آمریکا را به اتهامات مختلف بازداشت کردند.
 •  موشک اتمی جدید به نام «دانگ‌فنگ ۴۱» که می‌تواند ظرف ۳۰ دقیقه به آمریکا برسد، در مراسم هفتادمین سالگرد به‌قدرت رسیدن حزب کمونیست چین مورد رونمایی قرار گرفت.
 •  وزارت جنگ ترکیه با صدور بیانیه‌ای از اتمام تدارکات و آماده‌سازی‌ها برای عملیات در سوریه خبر داده و گفت به نیروهای مسلح این کشور اجازه تشکیل گذرگاه تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه را نمی‌دهند.

وضعیت قرمز:

 •  در ۵سال اخیر سهمیه کنکور خانواده هیات‌علمی دانشگاه ها ۵ برابر سهمیه شهدا بوده به طوری که  ۷۲۰۰نفر با امتیاز خانواده هیات‌علمی تغییر رشته یا دانشگاه داده‌اند. سهمیه خانواده شهدا ۱۳۵۸نفر بوده است. مشمول سهمیه هیأت علمی کسی است که به هر دلیلی پدر و مادرش عضو هیأت علمی دانشگاه است، ممکن است معدلش هم ۱۰ و جزو دانشجویان تنبل‌ باشد!
 •   منابع خبری اعلام کردند: سازمان استاندارد با تأییده‌ای مجعول، مصرف سوخت خودروی تیوولی را پایین‌تر از حد واقعی اعلام کرده و از این رهگذر سودی 700 میلیارد ریالی را به جیب شرکت واردکننده این خودرو سرازیر کرده است. همچنین تعداد روزهایی که خانم پیروزبخت در مدت ریاستش در سازمان استاندارد در سفرهای خارجی سپری کرده است حدود 300 روز برآورد می‌شود که عددی قابل توجه است؛ یعنی نزدیک به یک سال از 6 سال دوران مدیریتش را در مأموریت خارج کشور بوده است! کارشناسان این سوال را نیز مطرح کرده اند که چرا سازمان استاندارد برای بستگان خانم رئیس، مجوز حضور در اجلاسیه‌های بین المللی را گرفته است؟ بستگان ایشان که مسئولیتی در سازمان استاندارد ندارند چگونه بدون هیچ صلاحیتی جای کارشناسان سازمان استاندارد را در مجامع بین‌المللی گرفته‌اند و کشور را از حضور مؤثر در این مجامع محروم کرده‌اند؟.
 •  خانم زرآبادی (نماینده قزوین) در مجلس طی نطقی افشاگرایانه در انتقاد از وزیر ارتباطات گفت: آقای جهرمی! از افشای چه چیز می‌ترسید؟دغدغه‌ی شما چاه‌های اقتصادی و دیجیتالی جدیدی است که می‌خواهید مهره‌های خود را بر سر آنها قرار دهید! شما با کدام مدرک تحصیلی جذب وزارت اطلاعات شدید؟ از انتصابات فامیلی و گروهی خود در شرکت‌های دولتی زیرمجموعه‌تان توضیح بدهید شما شرکت رایتل با ۳ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری را دچار ۱۷۰۰ میلیارد زیان انباشته کردید.
 •   بررسی داده‌های بخش تجارت خارجی اداره آمار آمریکا (www.census.gov) نشان می‌دهد طی ۲۲ سال اخیر واردات ایران از آمریکا در دو سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ رکورد شکسته است. قابل ذکر است میزان واردات ایران از آمریکا پس از برجام به طورقابل توجهی کاهش یافته بود، اما در سال ۲۰۱۸ به یکباره درحالی که آمریکا از برجام هم خارج شده بود، نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد ۲۱۳ درصدی داشته است.
 •  امیرآبادی، عضو هیئت‌رئیسۀ مجلس با اعلام اینکه تور تركيه ارزان‌تر از پرواز اربعين است، خبر داد: هزينه بليت رفت‌وآمد به تفليس و آنكارا با سه شب اقامت، این روزها حدود يك ميليون و ۸۵۰ هزار و ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان پيدا می‌شود اما دقيقا این روزها در اوج سفر زائران اربعين، فقط بليت رفت و برگشت مشهد-نجف ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار است!.
 •  براساس یک نظر‌سنجی، شخصیت‌های کارتونی محبوب بین کودکان ایرانی به ترتیب عبارتند از: فروزن، مرد عنکبوتی، باب اسفنجی، شرک، پرنسس‌های دیزنی، دیو و دلبر، تام و جری، بن‌تن، پاندای کونگ‌فوکار، سیندرلا. بخشی از این محبوبیت‌ها وام گرفته از فضایی فرهنگی است که کودکان ایرانی در آن آموزش دیده‌اند.
 •  نماینده‌ای که چند هفته قبل به اتهام «معاونت در اخلال بازار خودرو» بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بود، رسما به عنوان عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران معرفی شد!
 •  بعد از جدایی میرسلیم از فدراسیون نجات غریق و غواصی(به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان)، بر خلاف قانون و سکوت وزارت ورزش،یک فرد دارای تابعیت آمریکا( ایلخان نوری) به ریاست فدراسیون رسیده است.
 •  درحالی‌که جمهوری اسلامی در شرایط تحریم و فشار اقتصادی به سر می برد، فدراسیون فوتبال قراردادی نجومی با مارک ویلموتس و دستیارانش(مربی تیم ملی) به مبلغ سالانه سه میلیون دلار امضاء کرده است! یعنی رقمی بالغ‌بر ۳۴ میلیارد تومان در سال.
 •  خبرگزاری مشرق نوشت: جوانی که این روزها بابت باند فساد پیچیده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی متحمل خسارت ۵۱۶ میلیون تومانی شده، روایت عجیبی از افراد فاسد بیخ گوش جهرمی را بازگو می‌کند. بازرس، کارشناس و مدیرانی که در مهم‌ ترین طبقه ساختمان سازمان تنظیم مقررات (طبقه ۱۲) رشوه های سنگین برای مجوزهای معمولی می‌گیرند و در انتها نیز نه تنها خسارات مردم را جبران نکرده بلکه مجوز «دفتر پیشخوان دولت» را نیز صادر نمی‌کنند. مگر می‌شود در طبقه ۱۲ ساختمان های وزارت ارتباطات پول های سنگین برای مجوزهای معمولی گرفته شود و آذری جهرمی و حراست وزارت ارتباطات بی خبر باشند؟!
 •  در بهمن سال ۹۶ مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار برای سفر «آذری جهرمی» به بیرجند هواپیمای اختصاصی اجاره کرده است. وی برای اجاره هواپیمای جهرمي از شرکت ماهان دستور پرداخت مبلغ ١٠٧ میلیون تومان از بودجه شرکت همراه اول را صادر کرده است.
 •  نماینده دادستان در نخستین جلسه محاکمه عباس ایراوانی مدیر گروه عظام و همدستانش اعلام داشت: شخصی به نام عباس ایروانی که بدون احراز صلاحیت اعتباری و تودیع وثایق از طریق ارتکاب رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات بانکی خارج از ضوابط از بانکهای ملی، مسکن و صادرات شده چندین شرکت واردات و تولید قطعات راه‌اندازی کرده و در حال حاضر معوقات بانکی وی بیش از ۳ هزار میلیارد تومان است.نامبرده از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ در صاحب‌منصبان دولتی و ایجاد شبکه رشوه و ارتشاء در گمرک از طریق کم‌اظهاری تعداد کالاهای وارداتی تا سال ۹۵ اقدام می‌کند. شرکت‌های زیر مجموعه متهم ایروانی همچنین سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان سود از شرکت‌های خودروسازی می‌گرفتند که مالیاتی پرداخت نکرده است. وی از اسفند ۸۹ تا مرداد ۹۰،  ۶۰۶ میلیون درهم از بانک مسکن دریافت کرده و تا به امروز هیچ وجهی را برنگردانده و هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به این بانک بدهکار است که این مورد حاکی از تبانی ایروانی با مدیرعامل و هیئت مدیره اسبق بانک مسکن دارد. همچنین ایروانی اظهار داشته که در قبال دریافت تسهیلات هدایایی را به شریفی مدیر عامل اسبق بانک مسکن و خاوری مدیر عامل اسبق بانک ملی پرداخت کرده است.ایروانی ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به بانک ملی بدهی دارد و مجموع بدهی وی به بانک صادرات نیز بیش از هزار میلیارد تومان است.
 •  اعضای شورای شهر تهران در جلسه شورا با کلیات لایحه شهرداری جهت دریافت مجوز انجام هزینه جهت مشارکت در اربعین حسینی موافقت کردند ولی قرار شد تا سال ۱۴۰۰ (دو سال دیگر)این هزینه‌کرد به صفر برسد!
 •  علی مطهری اصلاح‌طلب افراطی بر خلاف تاکید رهبر معظم انقلاب و سیاست های نظام، گفت :تندروها کاسه داغ‌تر از آش نشوند.زمان خوبی برای مذاکره است، چون در موضع قدرتیم اگر قرار است مذاکره‌ای شکل بگیرد، الان وقتش است!!
 •  بیگلری عضو کمیسیون برنامه، بودجه تصریح کرد: با وجود قانون مصوب مجلس برای جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی به افراد در دستگاه‌های دولتی، اما همچنان شاهد پرداخت حقوق‌‌های بالا به افراد هستیم که این رویه‌ باید اصلاح شود.برخی مدیران شرکت‌های زیر مجموعه دولت، نظیر شرکت‌های آب و برق و نیز بعضی شرکت‌‌های زیرمجموعه وزارت نفت، و نیز شرکت ملی نفت و یا «شستا»، حقوق‌های 30 تا 60 میلیون تومانی دریافت کرده‌‌اند که وزیر اقتصاد باید در این زمینه پاسخ‌گو باشد.
 •  یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره علت عدم اجرای قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام» از سال ۹۴ تاکنون گفت: چندین نوبت با اعضای کمیسیون قضایی خدمت آیت‌الله آملی لاریجانی رسیدیم و تقاضای اجرایی شدن این قانون را داشتیم، اما گویا ایشان اشکالاتی به آن داشتند و اجرای آن تا زمان ریاست جدید قوه به تعویق افتاد.
 •  بر اساس آمار، حدود یک‌میلیون و 610‌هزار دانش‌آموز در مدارس غیرانتفاعی درس می‌خوانند. سازمان مدارس غیردولتی درباره شهریه‌های ‌سال 98 اعلام کرده است که شهریه مدارس غیرانتفاعی تهران  در ‌سال 98 حداقل 9 و حداکثر 15‌میلیون تومان است. البته حداقل شهریه مدارس غیرانتفاعی در سایر استان‌ها به 3‌میلیون تومان هم می‌رسد.اگر میانگین شهریه مدارس غیرانتفاعی را 6‌میلیون تومان در نظر بگیریم، یک‌میلیون و 610‌هزار دانش‌آموز مدارس غیردولتی چیزی حدود 9‌هزار و 660‌میلیارد تومان شهریه به این مدارس می‌پردازند.
 •  در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده(دختر وزیر سابق دولت روحانی)، احمدرضا لشکری پور گفت:شرکت‌های پخش دارو نقدینگی بالایی ندارند و از بانک شهر و بانک ملت (از هرکدام ۴ میلیارد تومان) وام گرفتیم این موارد زیاد رخ می‌داد و خانم نعمت‌زاده نامه می‌زدند که باید فلان مبلغ را پرداخت کنید. خانم نعمت‌زاده می گفت که داروخانه‌ها مانند کیف پول است. خانم نعمت‌زاده ماشین امضا بود. در ابتدای جلسه دادگاه، نماینده دادستان گفت:اقدامات انجام شده در پرونده، مصداق بارز اخلال در نظام تولیدی کشور است. قاضی مسعودی‌مقام در ابتدای سومین جلسه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت‌زاده،‌ در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی، از کشف یک انبار جدید (داروهای تاریخ مصرف گذشته)متعلق به این متهم  خبر داد.این انبار در شهرستان کرج کشف شده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
 •  خبرگزاری تسنیم اقدام به انتشار خبر بازداشت یکی از معاونان سازمان تامین اجتماعی کرد؛ «م. ج» از معاونان سازمان تامین اجتماعی به اتهام دریافت ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات تجهیزات پزشکی که به واردات گوشی موبایل اختصاص داده بود، دستگیر شده است.اما فرد بازداشت شده، تنها مسئولیت معاونت‌(ف) سازمان تامین اجتماعی را عهده‌دار نبوده بلکه در این سازمان مسئولیت‌های متعدد دیگری را نیز داشته است؛ در همین زمینه مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی یعنی مرحوم تقی نوربخش در اول آبان سال ۹۵ در حکمی م.ج  را به سمت مشاور عالی اجرایی و دستیار مدیرعامل منصوب کرده بود. همچنین مدیریت بیمارستان میلاد، ریاست پلی کلینک‌های سازمان تأمین اجتماعی و ریاست شورای پزشکی استان تهران از جمله سوابق مدیریتی م.ج ( فرد بازداشتی) در ذیل سازمان تامین اجتماعی بوده است. این خبرگزاری نوشت: درحالیکه روابط عمومی تامین اجتماعی تلاش دارد به نوعی از انتصاب این فرد به سازمان تامین اجتماعی فرار کند که اتهامات این فرد مربوط به دوران مسئولیتش در بخش‌های مختلف و زیرمجموعه تامین اجتماعی بوده است.
 •  «خوش چشم» کارشناس مسائل بین‌الملل درباره ی اظهارات اخیر روحانی گفت: ایران تا پیش از این می‌گفت یا به برجام برگردید یا تحریم‌ ها را بردارید؛ ولی پیشنهاد تصویب پروتکل الحاقی در برابر رفع تحریم‌های آمریکا یعنی عقب‌نشینی در بدترین زمان ممکن. کارشناسان خارج از کشور، اعم از خارجی و ایرانی هم این مواضع را عقب‌نشینی دانستند. وی افزود: وقتی گفتید در برجام دست می‌برم، حد یقف ندارد! شما دارید راه را برای معامله درباره محتوای برجام باز می‌کنید! جمله «اگر بیشتر می‌خواهید، بیشتر هم باید بپردازید»، یعنی چه؟ آمریکا که تکلیفش را مشخص کرده که چه چیزهایی را می‌خواهد؛ موشکی و منطقه‌ای را می‌خواهد. این جمله‌ی «بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر هم بپردازید»، یعنی برجام۲ و ۳!
 •  در پی حضور همسر ظریف و همراهان، بوستان بهشت مادران منطقه ۳ تهران اقدام به قرق یک پارک ۱۵ هکتاری کرده‌ است، لازم به ذکر است این تعطیلی به دستور شخص شهردار منطقه سه انجام شده است. در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این خبر گفت: همسر آقای دکتر ظریف رییس انجمن زنان دیپلمات است که مراسمی را با حضور  همسران ۳۸ سفیر و دیپلمات خارجی در بوستان مذکور برنامه ریزی کرده و شهرداری منطقه از روی محبت پارک را در طول برگزاری آن  برنامه تعطیل کرد! وی افزود: دکتر ظریف از این اقدام بی خبر بوده و پس از اطلاع به شدت با آن مخالف کرده است و دستور داده که من بعد چنین اقدامات ناموجهی که حقوق شهروندان را خدشه دار می کند تکرار نشود. دکتر ظریف و همسرشان از  تمامی شهروندان و بانوان محترم تهرانی پوزش می خواهند!!.